Od roku 2018 pomáham záujemcom z Nitrianskeho kraja zakladať sociálne podniky –
subjekty, ktoré uprednostňujú napĺňanie verejného, alebo komunitného záujmu pred maximalizáciou zisku.

Pochádzam z Cabaj-Čápora, kde som sa v roku 1990 narodil. V detstve sme sa viackrát kvôli práci rodičov sťahovali, vďaka čomu som mal možnosť spoznať iné krajiny a iné kultúry. Do Nitry som sa však vrátil na vysokoškolské štúdium – na Univerzite Konštantína Filozofa som v odbore žurnalistika vyštudoval I., II. aj III. stupeň. Na univerzite som sa zoznámil so svojou životnou láskou, s ktorou sme sa neskôr rozhodli usadiť v Nitre. Po niekoľkých rokoch práce v najmä nemainstreamových mediálnych projektoch som prešiel do verejnej správy.

Aktívny občan

Od mlada som presvedčený o tom, že ak ma trápi nejaký problém, nemám čakať, že ho za mňa niekto vyrieši, ale mám to spraviť sám.

278211653_181575864193585_4971622600957314342_n

Z tohto dôvodu som dlhé roky zastupoval študentov Filozofickej fakulty v Akademickom senáte UKF a snažil sa z tejto pozície prispieť k skvalitňovaniu podmienok študentov na svojej Alma mater.

V roku 2015 sa mi spolu s ďalšími mladými ľuďmi podarilo obnoviť literárnu súťaž Novomeského Nitra, ktorá vytvárala priestor pre mladé publicistické talenty. V rovnakom období sme spolu s ďalšími mladými ľuďmi založili tradíciu Antifašistického výstupu na Zobor, ktorý sa koná každoročne na prelome septembra a októbra ako dôstojná spomienka na výsadok sovietskych partizánov nad Nitrou na jeseň 1944.

Podobne aktívne nastaveným priateľom z Nitry som v minulom roku pomáhal spoluzakladať ekologickú iniciatívu Zelená Nitra. Tento rok som s ďalšími aktivistami spustil iniciatívu za návrat pamätnej tabule antifašistu z Nitry Eugena Gudernu do ulíc krajského mesta.

Okrem občianskeho aktivizmu sa snažím ľuďom pomáhať aj inak, prostredníctvom svojho zdravia a dobrej kondície – už niekoľko rokov chodím pravidelne darovať krv a krvné doštičky.

Srdce na správnom mieste.
Vľavo

Nikdy som sa netajil tým, že som radikálny ľavičiar.

IMG_20211027_144439

To presvedčenie – že súčasný systém zabezpečuje extrémne zisky úzkej privilegovanej skupinke na úkor dôstojného života nás ostatných, resp. na úkor kvality verejných služieb ako zdravotníctvo, školstvo či doprava – mi zostalo dodnes.

Preto som presvedčený, že nesmieme rezignovať na hľadanie systémových alternatív voči kapitalizmu a v politike musíme začať tým, že priority štátu prevrátime z hlavy na nohy. To znamená, že prvoradé nebudú miliardy na zbrojenie, ale zdravotníctvo, vzdelanie, pracovné príležitosti, dostupné bývanie a všetko ostatné čo dotvára dôstojný život.

Založil som a viedol mládežnícke združenie Front ľavicovej mládeže, angažoval som sa v KSS, v mierovom hnutí proti militarizácii Slovenska a v roku 2019 som Eduardovi Chmelárovi pomáhal zakladať hnutie Socialisti.sk.

Od roku 2020 hnutie Socialisti.sk vediem a snažím sa verejnosti z tejto pozície ukázať, že aj mimoparlamentné hnutie bez oligarchov v pozadí môže meniť životy ľudí k lepšiemu a poukazovať na závažné spoločenské problémy.